Past 2013 Results

WO Tennis 2013

WO vs.

Gladewater                              8-10

Kilgore                                      6-11

Hallsville                                 9-13

Eastman Tournament
Griffin/Stillwell-MD – 3rd
Keel/Anderson-BD – 3rd

Gladewater Winter Classic
Andrews-BS – 3rd

Stone-BS – 4th

Keel/McMullen-BD – 1st

McFarland/Davis-BD – 4th

Lowman/Simmons-GS – Consolation
Griffin/Ratzlaff-MD – 3rd
Stith/Denfeld-MD – 4th

Regional Team Tennis Tourney

Millsap                                      17-2

Whitesboro                             13-6

Brock                                          4-15

Nacogdoches Gold Invitational
Keel/McMullen-BD – 2nd

Andrews/Stillwell-MD – 1st

State Team Tennis Tournament

Reagan County             7-10

Forsan                             8-1

Schulenburg                 8-9

Gladewater Invitational

Team Championship

Andrews/McMullen-BD – 1st

McFarland/Davis-BD – 2nd

Stone-BS – 2nd

Denfeld-GS – 3rd

Lowman/Simmons-GD – 1st

Griffin/Stillwell-MD – 1st

Ratzlaff/Palmer-MD – 3rd

District 20-AA Varsity Tournament

Girls Team                                  1st

Boys Team                                  1st

Joy Lowman/Kailee Simmons-GD – 1st

Cayman Sutton/Niki Barham-GD – 3rd

Whitney Simmons-GS – 1st

Laura Denfeld-GS – 2nd

Dylan Stone-BS – 1st

Zack Lockeridge-BS – 5th

Tyler Keel/Collin McMullen-BD – 1st

Nick McFarland/Tanner Davis-BD – 2nd

Donald Griffin/Shelby Stillwell-MD – 1st

Carson Andrews/Hannah Ratzlaff-MD – 2nd

*13 REGIONAL QUALIFIERS!*

2A REGION III TOURNAMENT

Stillwell/Griffin -MD* – 2nd

Keel/McMullen-BD* – 1st

Andrews/Ratzlaff-MD – 3rd

Lowman/K.Simmons-GD – 4th

Stone-BS  – (lost in 1st round)

McFarland/Davis-BD  – 4th

W. Simmons-GS – (lost in 2nd round)

Denfeld-GS – (lost in 1st round)

**4 State Qualifiers!**

2013 UIL 2A State Tournament

Tyler Keel/Collin McMullen – BD – STATE CHAMPS!!!

Shelby Stillwell/Donald Griffin – MD  (lost in 1ST round to Tulia – State Champs)

*****AA State UIL Boys Doubles Champs!*****

Collin McMullen & Tyler Keel

First Boys State Champs in history of White Oak Tennis.

 

WO JV vs.    

Whitehouse                          20-3

Spring Hill                            rainout

Longview JV Tourney     no places

JV District Tournament

JV Boys Team                           1st

JV Girls Team                           1st

Boys Singles
1st – Hagen Henson
2nd – AJ Blaylock
Girls Singles
1st – Dorothy Swanson
2nd – Claire Smallwood
Boys Doubles
1st – Landry Sheridan & Dax Davis
2nd – Cade Palmer & Jordan Wyatt

The following players finished the season in good standing.

Varsity

Sr.                                           

Tyler Keel

Collin McMullen

Donald Griffin

Shelby Stillwell

Whitney Simmons

Hannah Ratzlaff

Claire Smallwood

Dylan Stone

Carson Andrews

Jr.

Joy Lowman

So.

Kailee Simmons

Laura Denfeld

Zack Lockridge

Fr.

Nick McFarland

Tanner Davis

Niki Barham

Cayman Sutton

 

JV

Sr.                                   

AJ Blaylock

Dalton LaFerney

Cody Griffin

Jordan Wyatt

Dorothy Swanson

Jr.

Hagen Henson

So.

Ty Miller

Mallory Lemana

Taylor Todd

Fr.

Cade Palmer

Dax Davis

Landry Sheridan

Leave a Reply

Your email address will not be published.